2019-06-25

Rozwód i co dalej?


Prawomocny wyrok rozwodowy to nie koniec. To nawet nie początek końca. To zaledwie koniec początku. W niniejszym wpisie skupię się na trzech aspektach związanych z rozwodem: podział majątku, kontakty z dzieckiem i powrót małżonków do poprzedniego nazwiska.


Podział majątku.

Na wstępie należy zaznaczyć, że podziału majątku można dokonać przed rozwodem, w trakcie postępowania rozwodowego, a także już po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. W tym miejscu przeanalizuję ostatni i zarazem najczęstszy scenariusz. Rozwód małżonków, między którymi istniała wspólność majątkowa, powoduje, że wspólność ta ustaje, a w jej miejsce pojawia się rozdzielność majątkowa. Ustanie wspólności majątkowej nie oznacza jednak, że wspólny majątek małżonków przestaje istnieć. Należy on bowiem nadal do obojga małżonków, a zmienia się tylko jego charakter. Bez wdawania się w szczegółowe rozważania prawne na temat charakteru tej współwłasności należy wskazać, że byli małżonkowie mają teraz dwie możliwości zniesienia tej wspólności: albo polubownie dogadają się odnośnie podziału konkretnych składników majątku (ustalenia sformułują w formie ugody) albo – w razie braku porozumienia – zwrócą się o pomoc do sądu (złożą stosowny wniosek).


Zawarcie ugody jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla obu stron, gdyż pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i oczywiście pieniądze. Jeśli byli małżonkowie wcześniej ustalą szczegóły podziału majątku, spisanie i zawarcie samej ugody może zostać zakończone w ciągu jednego dnia. Z kolei spór sądowy o majątek wiąże się z koniecznością żmudnego wykazywania, jakie przedmioty były objęte wspólnością ustawową, jaki był udział każdego z małżonków w zgromadzonym majątku i kto w jakim stopniu przyczynił się do jego nabycia. Postępowania te nierzadko trwają latami i zwykle żadna ze stron nie jest do końca usatysfakcjonowana wyrokiem.


Kontakty z dzieckiem.

W wyroku rozwodowym sąd przeważnie orzeka o kontaktach rodziców z ich wspólnymi dziećmi (tylko na zgodny wniosek stron może tego zaniechać). Kontakty te najczęściej są ustalone przez wskazanie konkretnych dni tygodnia, w których jeden z małżonków ma prawo spotkania się z dzieckiem. Nierzadko to małżonek zobowiązany do „wydawania” dziecka odmawia współpracy z drugim rodzicem.


W takiej sytuacji bezradny rodzic może zwrócić się do sądu ze stosownym wnioskiem. Wówczas sąd wysłucha oboje rodziców i jeśli twierdzenia wnioskodawcy okażą się zasadne, zagrozi opornemu rodzicowi nałożeniem kary pieniężnej w razie dalszego niewywiązywania się z obowiązku wskazanego w wyroku. Jeśli to nie pomoże, drugi rodzic może skierować sprawę do komornika, a w dalszej kolejności sięgnąć po inne instrumenty prawa rodzinnego (zmienić miejsce pobytu dziecka, zmienić kontakty, ograniczyć władzę drugiego z rodziców).


Nazwisko.

I na koniec nieco prozaiczna, aczkolwiek dla wielu osób bardzo istotna kwestia. Po uprawomocnieniu się rozwodu każdy z małżonków może wrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Trzeba jednak działać sprawnie, bo Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje na to 3 miesiące. W tym czasie trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i przed jego kierownikiem złożyć stosowne oświadczenie. Nad wyraz często zdarza się, że ten z pozoru stosunkowo odpowiedni termin okazuje się niewystarczający. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam ustawa o zmianie imienia i nazwiska, zgodnie z którą małżonek rozwiedziony może powrócić do poprzednio używanego nazwiska.


Mateusz Fonfara

radca prawny


Żadnej z informacji zawartych w witrynie nie należy traktować jako porady prawnej ani oferty świadczenia usług prawniczych, o czym więcej w zakładce „Polityka prywatności i zastrzeżenia prawne”.

Powrót